Budowa pompy tlokowej

Pompa to rodzaj maszyny roboczej, w jakiej energia silnika napędowego zabiera się na przenoszenie cieczy z stanu niższego na szerszy. Poprzedniczką pomp wirowych, które znajdują wykorzystanie w technice, jest pompa tłokowa - rodzaj pompy wyporowej, wykorzystującej tłok rzucający się ruchem posuwisto istotnym w cylindrze. Typowa pompa wykonana jest przede wszystkim z komory, tłoku oraz nurnika napędzanego tłoczyskiem.

I chociaż określa się niewielką wydajnością oraz stosuje się z niemałymi kosztami eksploatacyjnymi, to tworzy wspaniałe możliwości tłoczenia cieczy o wyjątkowo dużej lepkości, jak również cieczy lotnych oraz zawiesin ciała stałego. Do wartości takich pomp można i zaliczyć lepsze zużycie energii, powstające z licznych szans zmian obciążeń, oraz stała wydajność (pracuje 24h na dobę) oraz wada konieczności zalewania (wykonują na "sucho").

Takie pompy doskonale sprawdzają się między innymi w systemach odwadniania igłofiltrami, jakie są obecnie powszechnie stosowane jako metoda obniżania poziomu wody gruntowej. Igłofiltrowanie jest dzisiaj planowane już na stanie projektowania tworzenia kosztorysu inwestycji. Jest efektywnym systemem przy czasowym osuszaniu wykopów budowlanych.

Zapotrzebowanie na innowacyjne rozwiązania w obrębie odwadniania terenu ciągle rośnie również chce wykorzystywania pomp o najwyższej klasie, co skutecznie chroni i zabezpiecza przed niechcianą wodą. Warto wcześniej rozeznać się w niniejszym, jakiej pompy będziemy potrzebować, żebym w wszyscy świadomie zdecydować się czy na pompę zasilaną silnikiem elektrycznym, albo zasilaną silnikiem spalinowym.