Erotomania seksoholizm

Seksoholizm to uzależnienie od seksu - choroba, ujawniająca się kompulsywnymi zachowaniami o podłożu seksualnym.

Prof. Lew Starowicz definiuje zjawisko jako: "stan patologicznego nasilenia erotycznych zaangażowań i energie fizycznej, w który te sprawy panują nad innymi, decydując o sensie życia". Ukazuje się na inne rodzaje - licznymi zdradami, natręctwami seksualnymi, masturbacją, zainteresowaniem pornografią.

Z opinie na zarządzającą w minionych latach swobodę seksualną, rodzaj popularności i przystania na ciekawe zachowania seksualne problem pewno być bagatelizowany lub niedostrzegany. Osoba, która boryka się spośród tym punktem napotyka na mur niezrozumienia, budzi politowanie, jest narażona na kpiny otoczenia.

Osoba uzależniona ciągle poszukuje nowych doświadczeń seksualnych - w różnych odmianach i formach. Seksoholik toż nie koniecznie stereotypowy macho, choć taki obraz jawi się w głowach wielu kobiet. Przeciwnie, istnieje teoria, że u podłoża tych stanowisk leży była chęć podniesienia samooceny. Seksoholicy to roli bardzo niedowartościowane, zakompleksione, często nieśmiałe. Stale poszukują potwierdzenia własnej atrakcyjności. Seks jest systemem na podniesienie ego, rozładowania negatywnych emocji, napięć takich jak strach i stres.

Do rozwoju grypy mogą przysporzyć się również wzorce zabrane z domu rodzinnego - bywa, że dysfunkcyjnego i patologicznego.

Seksoholizm jest chorobą, która zajmuje zły nacisk na nowe sfery bycia osoby uzależnionej, częstokroć boleśnie dotyka bliskich. Liczne zdrady, kłamstwa, brak zaufania mogą spowodować do konfliktu i rozpadu stałego związku.

Choroba niewątpliwie wymaga leczenia, psychoterapii. Seksoholizm leczenie Kraków obejmuje wywiad, diagnozę i terapię - niekiedy długotrwałą. Obiektem jest zmiana postrzegania sfery seksualnej, zmiana myślenia, tak by akt seksualny nie był tylko środkiem do spełnienia atawistycznego popędu, ale także zabarwionym emocjonalnie dowodem oddania.