O choinka sq

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie ulega toż kwestie. Wszyscy albo przed świętami, bądź w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej również ciastka również pozostałego typu słodycze, które później najmłodsi z chęcią podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, która istnieje sprawa choinki i dlaczego jest oczywiście ważna w świątecznej tradycji?

catch me patch meZobacz naszą stronę www

Istnieje dużo teorii, które występują o tym, skąd dostała się tradycja świątecznego drzewka. Występuję one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne iż to symbolika rajskiego drewna w Edenie. Zaś w kilka bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w stopniu przedświątecznym był Martin Luther, właśnie ograniczając się do nauk, iż przystrajanie drzewka w jasne ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne złączenie się człowieka z Bogiem. Sposób ten łatwo rozpowszechnił się na całkowity świat. Można wtedy powiedzieć, że obecnie nie dopiero w Polsce, lecz więcej a drugich krajach Europy oraz w Ameryce na wielka ubiera się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już od dawnego przystrajania świątecznego drzewka w segmenty papieru i jabłka, ubierając choinki w kolorowe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą wyłącznie na powierzchni ostatnich 30 lat można zobaczyć dużą nowość w modzie choinkowej. Tak więc, były bardzo często spotykanym działaniem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem często były własnoręcznie wykonane wiązane ze sobą obręcze z kolorowego papieru, natomiast oświetlenie stanowiły świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (kiedy ważna się łatwo domyślić, nie trudno było wówczas o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby istniały w centralnej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, i jak dodatek stanowiły tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne czy złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, które brały być łączone ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość kształtów oraz kolorów świątecznych ozdób jest wielka do opisania, natomiast w centralnej mierze dominują odcienie złota, czerwieni oraz zieleni, jakie są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak jedno jak typy, doświadczała kolei w klasie trendów dotyczących jej przystrajania. Jednak nie zamieniłoby się to, że od czasu ubrania ważnej w przeszłości choinki przez Luthera, system ten bardzo szybko zakorzenił się w klasie świątecznej a zawierajmy nadzieję, że nieprędko przeminie.