Znak zagrozenie wybuchem strefa 1

Pracoholizm jest przyjemnym uzależnieniem psychicznym. Przejawia się ciągłą potrzebą wykonywania swoich obowiązków, w wypadku której pomija się rodzinę, przyjaciół, odpoczynek, a też sen. Oczywiście praktyka stanowi samotnym z faktów życia każdego człowieka. Dlatego pracoholizm to specyficzne uzależnienie, które nie godzi się z zawstydzeniem. Ale niczym je u siebie rozpoznać?

Pracoholizm prezentuje się ogromną potrzebą codziennej pracy. Chorzy traktują każdą wolną chwilę jako zabity czas. Odczuwają wtedy dyskomfort oraz kiepski nastrój. Często goszczą w domowych biurach po godzinach i rezygnują z dowolnych dni oraz urlopów. To poprzez ostatnie zaniedbują rodzinę, przyjaciół i nie korzystają z żadnych rozrywek także nie prowadzą własnych pasji i zainteresowań. Bardzo często towarzyszą temu przewlekłe bóle głowy, nudności, uczucie zmęczenia i wywiady z koncentracją i snem.

Aby ułatwić sobie leczenie warto odnaleźć podstawy tego punktu. Zwykle zależni są typowymi perfekcjonistami. Są wysokie ambicje i chcą wszystko wykonywać wprost idealnie, bardzo dokładnie, bez żadnych niedociągnięć. Wiele osób uważa również, że pracoholizm może odnosić się z doświadczeniem braku własnej wartości. Uzależnieni często mogli tworzyć kłopoty materialne w historii, a teraz chcą jak prawidłowo wykorzystać naszą pozycję, aby podwyższyć swoje dochody.

Pracoholizm, jak każde uzależnienie psychiczne, ma własne negatywne skutki. Samą z nich istnieje paradoksalnie spadek efektywności i produktywności. Pracoholicy są przemęczeni ciągłym wykonywaniem obowiązków, ponieważ nie zdają sobie sprawy z ostatniego, że właśnie naprawdę tracą mnóstwo momentu na np. pamiętanie o pozycji oraz myślenie się nad każdym zadaniem. Najgorszym skutkiem ubocznym jest stracenie opieki nad polskim życiem, dlatego uzależnieni koniecznie muszą wybrać się na dobrą psychoterapię.